En sådan fin dag det blev på Vellingeturneringen! Våra tre dag kämpade på bra i sommarvärmen och det var tydligt att spelarna har utvecklats enormt mycket sedan vi började spela matcher på Bulltofta i våras.
Det blev några spännande matcher idag, varav en av dem var när ABI Blå mötte ABI Svart! Matchen var en riktig nagelbitare och killarna visade verkligen upp sina färdigheter på plan. Spelar de så pass bra varenda gång de möter andra lag finns det all potential att bli ett svårslaget lag! Samtidigt blev det även uppenbart att vi måste arbeta vidare på fair play och på att ta förluster.
Nu är det i alla fall dags att ta ett välförtjänt sommaruppehåll, men känner vi våra spelare rätt lär det inte bli något uppehåll från fotbollen! ⚽️
Vi önskar er alla en underbar sommar och ses igen torsdagen 6 augusti.
//Ledarna.